Jak dobrze wybrać pralkę?

4. Bezpieczeństwo użytkowania pralki. Ustawianie, podłączanie, pierwsze pranie i zabezpieczenia przy kolejnych praniach.


Pralka tradycyjnaPralka nowoczesnaPralka ładowana od góryPralki ładowane od przodupralka ładowana górąpralka standardowa
Strona główna

1.Typ pralki  2.Funkcje  3.Koszty eksploatacji i wydajność  4.Bezpieczeństwo  5.Ergonomia  6.Pralko-suszarki  | Ranking producentówZobacz także:
Czyli nie tylko jak wybrać pralkę funkcjonalną, ale również bezpieczną dla siebie, rodziny i sąsiadów.
  • Emisja hałasu - pralka powinna emitować jak najmniej hałasu, na rynku dostępne są pralki, które emitują od ok. 49 do 77 decybeli, jest to związane z prędkością wirowania, kiedy urządzenie pracuje najgłośniej. (Musimy pamiętać że hałas to dźwięk niepożądany i szkodliwy dla zdrowia!!!).
  • Zabezpieczenie przed dziećmi - funkcja ta blokuje wszystkie przyciski w pralce, tak aby dzieci nie mogły się nimi bawić, a przy okazji zmienić np. program prania. Wszystkie przyciski są wtedy wyłączone, oprócz przycisku wyłączenia zasilania.
  • Blokada drzwi - czyli zabezpieczenie przed otwarciem drzwi, pokrywy w trakcie prania i 2 minuty po jego zakończeniu.
  • Zabezpieczenie przed przelaniem się wody, przed zalaniem, pompa pralki zaczyna odpompowywanie wody automatycznie gdy poziom wody w pralce jest za wysoki(czujnik poziomu wody w bębnie). Spotykany jest również wewnętrzny czujnik wycieku wody. Czasem pralki wyposażone są w podciśnieniowy elektryczny zawór bezpieczeństwa, który zamontowany jest na przewodzie doprowadzającym wodę do pralki. Odcina on dopływ wody do pralki kiedy nastąpiła jakaś nieszczelność. Pośród nazw na system antyzalaniowy najpopularniejszą jest `AquaStop`
  • Zabezpieczenia termiczne - zabezpieczenia przed zmianami temperatury w bębnie, zabezpieczenia przed przegrzaniem silnika, zabezpieczenia przed grzaniem bez wody
  • Często spotykany jest również tzw. system kontroli piany, czyli funkcja, która zapobiega tworzeniu się zbyt dużej ilości piany, funkcja ta dodatkowo oszczędza wodę, dopasowuje intensywność płukania.Pranie w niektórych pralkach jest również chronione przed ponownym wpłynięciem zanieczyszczonej wody.
  • Część pralek wyposażona jest również w podwójną, nie nagrzewająca się szybę drzwiczek, która chroni przed poparzeniem podczas prania w wysokich temperaturach a także dodatkowo tłumi hałas.
  • Pierwsze pranie poprodukcyjne. Po podłączeniu pralki wskazane jest wykonanie pierwszego prania bez wsadu (najlepiej krótki program). Ma to na celu oczyszczenie przewodów z zanieczyszczeń powstałych w procesie produkcji (smary, środki chemiczne). Przy okazji można sprawdzić szczelność połączeń wodnych i kanalizacyjnych.
  • Należy pamiętać o wypoziomowaniu pralki, do czego służą specjalne nóżki, zapewnia to stabilną pozycję pralki, należy pamiętać, że dopuszczalne odchylenie pralki od poziomu wynosi ok. 1°. Trzeba też pamiętać o zachowaniu przerwy między pralką a ścianą lub innymi urządzeniami, meblami, powinno to być ok. 10cm z tyłu i po 2cm po bokach. Pamiętajmy również, że pralka musi być podłączona do gniazdka z bolcem!Zabezpieczenia termiczne pralki · system kontroli painy · ograniczenie emisji hałasu · poziomowanie pralki · podłączenie pralki
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->