Jak dobrze wybrać pralkę?

3. Wydajność pralki, czyli ile pralka zużyje prądu, wody, oraz środka piorącego.


Pralka tradycyjnaPralka nowoczesnaPralka ładowana od góryPralki ładowane od przodupralka ładowana górąpralka standardowa
Strona główna

1.Typ pralki  2.Funkcje  3.Koszty eksploatacji i wydajność  4.Bezpieczeństwo  5.Ergonomia  6.Pralko-suszarki  | Ranking producentówZobacz także:
Wszystkie informacje na ten temat opisane są na etykiecie, która powinna znajdować się na pralce.
  • Klasa Energetyczna. Pralki zgodnie z normami Unii Europejskiej, klasyfikowane są wg klas efektywności energetycznej. Klas jest 7 od A (bardziej efektywna) do G (mniej efektywna). Skala ta obrazuje nam wydajność urządzenia pod względem zużycia energii i wody. Obecnie na rynku możemy znaleźć pralki określone jako A+, super oszczędne. Zużycie energii powinno być podane w kWh/cykl prania. Informacje te są podawane w oparciu o wyniki standardowych testów dla cyklu prania bawełny w temperaturze 60°C. Większość pralek dostępnych na rynku mieści się w kategorii A, bądź A+, lecz zużycie energii waha się od 0.76 kWh/cykl do 1.7 kWh/cykl prania Warto na to zwrócić uwagę przy wyborze pralki!
  • Klasa efektywności prania i odwirowania - taka sama skala ( 7 stopniowa od A do G) została zastosowana również dla skuteczności prania i odwirowania. Im wyżej sklasyfikowana pralka tym łatwiej ma sobie poradzić z większymi zabrudzeniami oraz lepiej odwirować nasze pranie, czyli wyjmiemy je bardziej suche z pralki. Producenci są również zobowiązani podać nam jaka jest ilość obrotów na minutę danej pralki. Na naszym rynku możemy kupić pralki, które wirują od 600 do nawet 2000 obrotów na minutę.
etykieta energia energetyczna pralki w języku polskim
    ! UWAGA! Wybór pralki o efektywności odwirowania A zamiast pralki o efektywności odwirowania G, obniży o połowę koszty suszenia. Na suszenie prania zużywa się zwykle więcej energii niż na pranie
  • Zużycie wody - na etykiecie, która znajduje się na pralce powinna się również znajdować informacja o zużyciu wody. Szacowane roczne zużycie wody zostało obliczone na 200 standardowych cykli prania "bawełna 60°C" dla czteroosobowego gospodarstwa domowego, np. Średnie roczne zużycie wody [l]: 9000, Średnie zużycie energii elektrycznej (200 pełnych załadunków) [kWh]: 204. W specyfikacjach producentów możemy również przeczytać ile litrów wody zużywane jest podczas jednego cyklu prania, jest to dość duża rozpiętość pomiędzy 35 a 81 litrów wody na jeden cykl prania, jest to bardzo ważny czynnik ekonomiczny, który trzeba przemyśleć przed kupnem pralki.
  • Poziom hałasu - podany na etykiecie przez producent, podczas prania i podczas wirowania. Średni poziom hałasu podczas prania to ok. 50dB, a podczas wirowania ok. 70dB.

Producenci pralek prześcigają się również w funkcjach, które spowodują iż nasze pranie będzie bardziej efektywne i ekonomiczne. Możemy znaleźć pralki, które posiadają np.:
  • opóźniony start czyli możliwość opóźnienia rozpoczęcia pracy urządzenia nawet do 24h. Funkcja ta daje możliwość opóźnienia rozpoczęcie prania np. do czasu obowiązywania korzystnej taryfy nocnej.
  • funkcja zraszania, czyli woda nie jest doprowadzana do bębna z dna lecz jest ona natryskiwana pod ciśnieniem z góry. Przez to pralka potrzebuje mniej wody, aby zamoczyć i wypłukać pranie, a równocześnie akcja mechaniczna pralki jest silniejsza i bardziej skuteczna.
  • Jeśli zainwestujemy w pralkę, która ma wyświetlacz elektroniczny, pralka poinformuje nas np. o przebiegu pracy programów z podaniem aktualnego czasu, o błędach oraz pomocy dla użytkownika z wyświetlanymi komunikatami na wyświetlaczu np. o potrzebie oczyszczenia filtra, (chyba że nasza pralka będzie posiadała filtr samoczyszczący, niektóre pralki posiadają również specjalny wężyk do spuszczania wody z filtra, dzięki czemu woda nie wylewa się na podłogę podczas czyszczenia).
  • system efektywnego zużycia proszku czyli filtra, który uniemożliwi przedostanie się detergentu do układu, który odprowadza wodę. Są również pralki, które posiadają specjalny wskaźnik, który sygnalizuje nam zbyt dużą ilość środka piorącego.zużycie wody · zużycie energi przez pralkę · efektywne pranie i odwirowanie
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->